طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری چیست؟

طراحی UX و طراحی UI دو مفهوم در طراحی وب و طراحی اپلیکیشن هستند که معمولا با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. معمولاً این دو مفهوم به عنوان یک مفهوم واحد شناخته می شوند و طراحی UI/UX نامیده می شوند. در این مقاله در مورد کار یک طراح رابط کاربری و تجربه کاربری صحبت می کنیم و با تفاوت های آنها آشنا کنیم.

UI/UX

طراحی رابط کاربری (UI) چیست؟

 

رابط کاربری یا UI به معنای طرح گرافیکی یک وب سایت یا برنامه است. رابط کاربری شامل دکمه‌هایی است که کاربر روی آن‌ها کلیک می‌کند، متنی که کاربر می‌خواند، تصاویر، لغزنده‌ها، جعبه‌های ورودی کاربر و همه عناصر دیگری که کاربر با آنها تعامل دارد. طرح‌بندی صفحه، انتقال‌ها، انیمیشن‌ها و هر نوع عنصر بصری یا تعاملی دیگر در رابط کاربری باید طراحی شود. شخصی که این عناصر و نحوه چیدمان آنها را با هم برای ایجاد رابط کاربری یک وب سایت یا یک برنامه طراحی می کند، طراح رابط کاربری نامیده می شود.

 

فهرست مطالب

طراحی رابط کاربری (UI) چیست؟

طراحی تجربه کاربری (UX) چیست؟

تفاوت عمده تجربه کاربری (UX) و رابط کاربری (UI)

وظایف طراحی رابط کابری و تجربه کاربری چیست ؟

وظایف طراح تجربه کاربری (User Exprience) چیست؟

چرا به یک طراح UI/UX نیاز دارید؟

نتیجه‌گیری

 

 

 

طراحی تجربه کاربری (UX) چیست؟

 

منظور از تجربه کاربری یا UX یک برنامه یا وب سایت، نحوه تعامل کاربران با آن وب سایت یا برنامه است. آیا تجربه کاربری در استفاده از وب سایت یا اپلیکیشن روان و راحت است یا دشوار و گیج کننده؟ آیا کار با اپلیکیشن یا وب سایت باعث می شود که کاربر احساس کند کار خود را به طور موثر انجام داده است یا باعث می شود کاربر در انجام کارها احساس مشکل کند؟ شخصی که تجربه کاربری یک اپلیکیشن را طراحی می کند، طراح UX نامیده می شود. طراحان تجربه کاربری ساختار رابط کاربری و عملکردهای آن را تعیین می کنند. آنها تعیین می کنند که رابط کاربری چگونه سازماندهی شده است و عناصر مختلف آن چگونه با یکدیگر ارتباط دارند. وظیفه طراحان تجربه کاربری ایجاد یک تجربه خوشایند و راحت از کار با یک اپلیکیشن یا وب سایت است.

 

 

مقایسه طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری

 

تفاوت عمده تجربه کاربری (UX) و رابط کاربری (UI)

 

پیش از بیان تفاوت‌ تجربه کاربری و رابط کاربری، بهتر است به شما بگوییم که UI و UX باهم ارتباط مستقیمی دارند و رابط کاربری، بخشی از تجربه کاربری را تشکیل می‌دهد. بنابراین طراحان تجربه کاربری و رابطه کاربری می‌بایست با همدیگر در تعامل باشند تا به نتیجه خوبی دست پیدا کنند. تجربه کاربری به دنبال آن است که User Journey خوبی برای کاربر فراهم کند؛ اما رابط کاربری بر ظاهر و کاربرد محصول تمرکز دارد. تجربه کاربری به دنبال جنبه‌های انتزاعی فرایند طراحی است؛ اما رابط کاربری بیشتر به دنبال عناصر ملموس و قابل‌دیدن طراحی است. رابط کاربری مانند پل و مسیری است که شما را به جایی که می‌خواهید می‌رساند؛ تجربه کاربری زمانی است که احساس می‌کنید به آنچه می‌خواستید، رسیده‌اید. رابط کاربری بر محصول تمرکز می‌کند و تجربه کاربری بر مسیری که قرار است کاربر طی کند. تجربه کاربری تمام تجربیاتی را دربرمی‌گیرد که یک فرد در برخورد با یک محصول دارد، در حالی که رابط کاربری به تعامل خاص یک کاربر با یک محصول یا خدمات خاص اشاره دارد.

 

 

وظایف طراحی رابط کابری و تجربه کاربری چیست ؟

 

در طراحی سایت برای طراحی کردن رابط کاربری و تجربه کاربری، نرم‌افزار تجربه کاربری (UX) و رابط کاربری (UI) با همکاری یکدیگر وقت خود را برای حذف کردن موانع راه جهت یک تجربه خوب متمرکز می‌شوند. طراحان تجربه کاربری به‌طور فعالانه بر روی جنبه‌های تعامل کاربر با شرکت، خدمات و محصولات متمرکز می‌شوند.

 

 

طراحی رابط کابری و تجربه کاربری

 

 

 

 

وظایف طراح تجربه کاربری (User Exprience) چیست؟

 

وظیفۀ یک طراح تجربه کاربری این است که آنالیز و منطق را به فرآیند طراحی بیفزاید. سیستم‌ها، ساختارها و مسیرهایی که کاربر استفاده می‌کند توسط او طراحی می‌شود. برای اینکه طراحی بر حسب نیاز کاربر شکل گیرد، طراح تجربه کاربری باید به این نگاه کند که او به دنبال چیست و بهترین راه پاسخ گفتن به این نیاز او چیست. مسیرهای یک سایت – اینکه کاربر چگونه یک مطلب را می‌خواند، لینک‌ها و دکمه‌ها در کدام قسمت‌ها قرار دارند و کاربر چگونه می‌تواند اطلاعات مورد نیاز خود را می‌یابند – همه بخشی از طراحی تجربه کاربری هستند.

 

 

چرا به یک طراح UI/UX نیاز دارید؟

 

امروزه فعالیت در فضای مجازی برای هر سازمان تجاری یا دولتی از الزامات تلقی می شود. تمامی سازمان ها به وب سایت های حرفه ای و کارآمد نیاز دارند تا به مشتریان یا مشتریان خدمت رسانی کنند و کارهای داخلی خود را بهینه تر انجام دهند. علاوه بر این، اپلیکیشن‌ها بسیاری از وظایف از جمله تعامل با مخاطبان، کارهای اداری و اداری، ارتباطات و سایر وظایف درون سازمانی و برون سازمانی را سریع‌تر و آسان‌تر کرده‌اند و سال‌هاست که سازمان‌ها به سیستم‌های کامپیوتری، نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها وابسته شده‌اند.

 

 

نتیجه‌گیری

 

می‌توان گفت که در نهایت رابط کاربری (UI) بخشی از تجربه کاربری (UX) محسوب می‌شود و البته، بخش بسیار مهمی از آن هم هست. اما تنها بخش آن نیست. از طرف دیگر UX یک مفهوم بسیار کلی است و مسیر را برای UI مشخص می‌کند. اما در نهایت هر یک یک هویت منحصربفرد برای خود دارند و UX به هیچ‌وجه با UI هم معنی نیست. درست است که این دو عبارت بسیار به هم نزدیک هستند، اما نمی‌توان آنها را به جای یکدیگر استفاده کرد. بلکه باید از هر یک به همراه دیگری صحبت کرد، البته به شرط آنکه هر دو به درستی درک شوند و در جای مناسب استفاده شوند. در یک طراحی خوب باید طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری هر دو به بهترین نحو انجام شود و در نهایت به درستی با هم ادغام گردند. این یعنی لازم است که طراحان UX و UI یک همکاری نزدیک داشته باشند تا کار هر دو طراح تا جای ممکن ساده شود و آنها بتوانند محصول نهایی را به بهترین شکل تولید کنند. پس یک طراح رابط کاربری خوب حتماً باید طراحی تجربه کاربری را درک کند و اهمیّت آن را بشناسد و بالعکس

 

 

ما در زیباسایت مفتخریم که به مشتریان خود کمک کنیم تا محصولاتی ایجاد کنند که هم زیبا و هم کاربردی باشند. اگر به دنبال یک شرکت طراحی و توسعه وب هستید که می تواند به شما در بهبود UI و UX محصول شما کمک کند، لطفاً با ما تماس بگیرید.


نظرات شمامحمد جواد

واقعا پست عالی و کاملی بود

پشتیبانی

ممنون از نظر شما


نظر خود را بنویسید

لطفا آدرس ایمیل خود را ارسال کنید

مقاله مرتبط